gdansk motlawa - mapa batymetryczna

Gdańsk Motława – Mapa batymetryczna

Poniżej darmowa mapa batymetryczna Motławy, odcinka miejskiego w Gdańsku.

Mapę batymetryczną Motławy można otworzyć w Mapach Google co daje możliwość śledzenia swojej lokalizacji. W przypadku niektórych smartfonów ważne jest, aby mapę otworzyć poprzez aplikację Mapy Google lub przeglądarkę Chrome (w przypadku otwarcia linku np. przez Facebook może wyświetlić się pusta mapa). Pomocny link do otwarcia w Mapy Google: mapa batymetryczna.

Dostępne są również mapy zbiorników retencyjnych tutaj >>

Batymetria z użyciem drona

Często otrzymujemy zapytania o zakres zastosowania naszej oferty, więc dzisiaj w skrócie opiszemy czym jest batymetria z użyciem drona i jak możemy z niej korzystać.

Generalnie batymetria jest działem nauki zajmującym się badaniem głębokości zbiorników wodnych. Pozwala określić topografię dna z dużą dokładnością. Przeprowadzone pomiary mogą służyć szeregu zastosowań począwszy od wyznaczania torów żeglugowych, a skończywszy na planowaniu ekspedycji podwodnych. W obszarze zagadnień wędkarskich i rybackich badanie może jednocześnie obejmować określanie biomasy, czyli zasobności zbiornika wodnego lub analizowaniu możliwości jego bieżącej bądź planowanej eksploatacji.

Ontario Lake – National Oceanic and Atmospheric Administration (NOAA)

Dzięki pomiarom batymetrycznym możliwe jest wygenerowanie cyfrowego modelu 3D dna zbiornika wodnego. Pomiar pozwala również na zidentyfikowanie zatopionych obiektów, jeżeli ich rozmiar jest wystarczająco duży oraz innych anomalii na dnie lub w toni zbiornika.

Wykorzystanie w tym celu drona wodnego znacznie upraszcza sam pomiar, znacząco redukując jego koszt oraz dając bardzo dokładne dane zwłaszcza przy wykorzystaniu technologii RTK. Dodatkowo ulokowanie stacji bazowej na brzegu i zastosowanie relatywnie niewielkich rozmiarów jednostki wodnej umożliwia wykonywania pomiarów praktycznie na każdym zbiorniku wodnym.

Jak to działa?

Pomiar wykonuje się przy użyciu echosondy (SONAR – Sound Navigation And Ranging). Urządzenie mierzy dystans przebyty poprzez pomiar czasu przemieszczania się sygnału odbitego od dna lub innej przeszkody jaka napotka (ryba, skała, roślinność itp.) Urządzenie składa się z dwóch części: przetwornika, który umieszczony jest pod powierzchnią wody. Element ten przetwarza sygnał elektryczny w falę dźwiękową i odwrotnie. Dlatego w każdej chwili może przełączyć się z nadawania w odbiór. Drugą część stanowi moduł echosondy, który przetwarza odebrane przez przetwornik sygnały w obraz umożliwiający operatorowi odczyt danych.

National Geographic – Scientists “See” Ocean Floor via Sonar

Ultradźwięki emitowane przez przetwornik uderzają o dno. Kiedy fala dźwiękowa napotka przeszkodę obija się od niej i powraca do przetwornika. W przetworniku fala ultradźwiękowa zamieniana jest na sygnał elektryczny. Potem informacja jest przesyłana do echosondy i tam obliczony jest dystans do przeszkody przy znanej prędkości przemieszczania się fali ultradźwiękowej. Dlatego też przetwornik jest tak istotnym elementem urządzenia. Od typu i mocy przetwornika będzie zależało jakiego typu dane będą trafiały do echosondy.

Przetwornik jednowiązkowy

Przetworniki jednowiązkowe dzielą się na takie pracujące na jednej lub dwóch częstotliwościach. Dwie częstotliwości umożliwiają pomiar głębokości zbiornika oraz warstwy dennej spoczywającej na dnie.

Przetwornik wielowiązkowy

 Umożliwia wysyłanie i odbieranie wielu sygnałów o różnych częstotliwościach przez co pozwala na generowanie obrazów o dużej rozdzielczości.

Photo of courtesy of National Ocean Service

Oczywiście najważniejsze jest dobrać właściwy przetwornik oraz echosondę do zadania jakie aktualnie ma być realizowane. Zależnie od rodzaju pomiaru otrzymujemy obraz topografii dna oraz elementów znajdujących się w toni wodnej o zadanej rozdzielczości oraz dokładności. Wymagane parametry są każdorazowo uzgadniane z klientem przed wykonaniem pomiaru.

Łowisko Brzeżonko

Łowisko Brzeżonko jest oddalone o około 30 kilometrów od Gdańska i Gdyni. Dojazd do łowiska jest dobry, a na miejscu jest duży parking. Łowisko otoczone jest lasem oraz kilkoma zabudowaniami. Miejsca wyznaczone dla wędkarzy są obszerne i wygodne do łowienia.

Regulamin i cennik można znaleźć tutaj >>

Dojazd do łowiska z Gdańska ok. 40 minut.

Łowisko ma równomierną linię brzegową z małą ilością roślinności nadwodnej. Obszar porośnięty roślinnością podwodną kończy się, gdy głębokość zbiornika przekracza około 1,5 metra. Zeskanowana powierzchnia jeziora wynosi 5,93 hektara, maksymalna głębokość zbiornika wynosi 4,57 metra, a średnia głębokość 2,60 metra.

Mapa batymetryczna

Wyraźnie zarysowują się dwie części jeziora południowa znacznie płytsza oraz północna głębsza ze stromym stokiem we wschodniej części.

Model 3D dna

W jeziorze dominują duże ryby, ławice drobnicy są niewielkie co może być dużą ulgą dla osób nastawionych na poszukiwanie okazów. Z analizy skanu można było wywnioskować, że duże ryby były rozproszone w różnych częściach jeziora natomiast znaczna cześć drobniejszej ryby była jeszcze skupiona w głębokiej części jeziora wzdłuż rynny.

Łowisko Brzeżonko – południowa część jeziora
Łowisko Brzeżonko – centralna część jeziora
Łowisko Brzeżonko – północna część jeziora

Łowisko przede wszystkim skierowane jest dla amatorów karpi. Woda jest dobrze zagospodarowana i można nad nią świetnie wypocząć.

Więcej informacji na facebooku.

Kolejne jeziora z serii Zestawienie Łowisk Komercyjnych w okolicy Trójmiasta już wkrótce.

Łowisko Jantar

Łowisko Jantar położone jest na pogarniczu Mierzei Wiślanej i Żuław Wiślanych w gminie Stegna. Dojazd z Gdańska zajmuje ok. 30 minut. Dojechać możemy praktycznie nad samą wode, a nad łowiskiem są porządne parkingi, a także altanka oraz ławki wzdłuż linii brzegowej.

Regulamin i opłaty >>tutaj

Dojazd do łowiska z Gdańska z ominięciem promu wodnego.

Samo łowisko charakteryzuje się zróżnicowaną linią brzegową, a także topografią dna z licznymi dołkami i stromymi stokami. Powierzchnia jeziora wynosi 3,5 hektara, średnia głębokość 3,2 metra, a maksymalna 7,5 metra w momencie wykonywania skanu.

Mapa batymetryczna Łowiska Jantar

Łowisko jest ciekawe pod względem występowania wąskich zatoczek o drastycznie różnej głębokości, których obławianie może być ciekawym wyzwaniem.

Model 3D dna Łowiska Jantar

Łowisko Jantar jest również wyraźnie zróżnicowane pod względem wielkości ryb jakie w nim występują. Jest w nim bardzo! dużo drobnicy, której ominięcie może być trudną sztuką. Na skanie mogliśmy również zaobserwować spore stada leszczy i kilka większych okazów, które co ciekawe trzymały się raczej w toni.

Większe sztuki trzymały się w toni z dala od brzegu.

Ze skanu wynikało, że najbardziej obiecująco zapowiadały się przesmyki pomiędzy dołkami. Jednak zwabienie ryby do przynęty z ominięciem mas drobnicy może być zadaniem trudnym.

Ławice drobnicy mogą być trudne do ominięcia w trakcie łowienia.

Niemniej polecamy spróbować swoich sił na Łowisku Jantar, choć o duże ryby może byc naprawdę trudno.

Więcej informacji na stronie na facebooku.

Kolejne jeziora z serii Zestawienie Łowisk Komercyjnych w okolicy Trójmiasta już wkrótce.

Łowisko Okuniewo

Komercyjne Łowisko Okuniewo znajduje się w odległości około 30 kilometrów od Gdańska i Gdyni. Charakteryzuje się dobrze przygotowanym zapleczem i stanowiskami wędkarskimi. Nad jeziorem znajduję się 32 specjalnie przygotowane pomosty wędkarskie, a samo łowisko ma wieloletnią tradycje.

Dojazd do Łowiska Okuniewo

Topografia dna zbiornika jest równomierna z zagłębieniem w jego północno-zachodniej części o maksymalnej głębokości 5.4 metra. Średnia głębokość zbiornika wynosi 3.2 metra, a powierzchnia niecałe 6 hektarów.

Mapa batymetryczna

Dno zbiornika jest lekko muliste oraz bardzo ciemne przez co w wodzie nie ma za wiele roślinności podwodnej na znacznej jego części. Ze skanu wynikało, że ryby o tej porze roku preferowały trzymać się głębszych części jeziora tuż przy jego dnie. Poza wielką ławica białorybu znajdującą się jeszcze na zimowisku w pobliżu najgłębszej części jeziora. Kilka znacznie mniejszych ławic było rozrzuconych w różnych częściach zbiornika. Natomiast większe sztuki trzymały się dna w znacznej odległości od brzegu.

Lokalizacja zimowiska i przykładowej ławicy.

Łowisko wydaje się idealne do połowu metodą gruntowa brak przeszkód i równomierne ukształtowanie powinno ułatwiać wędkowanie. Natomiast niska przejrzystość wody kamuflować zarzucony zestaw.

Model 3D dna zbiornika

Z uwagi na pochmurny dzień oraz zamulenie zbiornika skutkujące znikomą ilością światła pod wodą na głębokości prawie 4 metrów widoczność na poniższym filmie jest silnie ograniczona. Jednak wprawne oko zaobserwuje pojawiające się od czasu do czasu pokaźne liny, a nawet zarys karpia. Jedynie okoń dobrze pozował do kamery.

Kolejne jeziora z serii Zestawienie Łowisk Komercyjnych w okolicy Trójmiasta już wkrótce.

Łowisko Rybaki

W ramach projektu Zestawienie Łowisk Komercyjnych w okolicy Trójmiasta odwiedziliśmy Łowisko Rybaki. Zbiornik znajduję się ok. 5 kilometrów na południowy zachód od Kościerzyny. Jest to niewielki ok. 2 hektarowy zbiornik wody, jednak o bardzo bogatej charakterystyce przez co chciałbym poświęcić mu trochę uwagi w tym artykule.

Informacje odnośnie regulaminu oraz opłat można znaleźć tutaj

Zbiornik znajduje się w spokojnej okolicy, otoczony jest lasem z dala od uczęszczanych dróg, ale z przyzwoitym dojazdem drogą gruntową. Wygodne dojście do zbiornika znajduje się z południowo zachodniej strony tam również jest parking. Utwardzony brzeg jeziora rozciąga się w jego południowej i wschodniej części jest dosyć stromy, ale łatwo dostępny.

Mapa batymetryczna Łowiska Rybaki

Szczególną uwagę przykuwa bardzo zróżnicowana topografia dna jak dla takiego niedużego zbiornika. Możemy tutaj spotkać górki podwodne i wyspy w bliskiej odległości lokalnych zagłębień. Dodatkowo przez zbiornik przepływa ciek wodny.

Model 3D Łowiska Rybaki

Woda jest niezwykle czysta i zawdzięcza to przede wszystkim piaskowo-żwirowemu podłożu. Również linia brzegowa oraz płytkie zarośnięte zatoczki sprawiają, że zbiornik ten wydaje mi się trudny pod względem wędkarskim, ale dzięki temu bardzo ciekawy.

 Mamy nadzieję, że dzięki informacją zebranym przez naszego drona polowanie na wymarzone okazy będzie troszeczkę łatwiejsze. Jak mówi właściciel jeziora Pan Przemysław możemy tutaj złapać sztuki dochodzące do 20 kg, a skan potwierdza, że jest na co czekać na tym łowisku.

Przykładowe pozycje ławic na Łowisku Rybaki

Wyraźnie widoczne było grupowanie się ryb w głębszych częściach zbiornika, na stokach i w dołkach. Ryby o tej porze roku nie były zbyt aktywne, ale przez ten krótki czas udało się podpatrzeć kilka okazów patrolujący łowisko film poniżej:

Więcej informacji w kolejnych artykułach.

Kolizja jachtu motorowego

Kolizja jachtu motorowego – poszukiwanie przyczyn

FishScan został poproszony o udział w ustalaniu przyczyn i miejsca kolizji jachtu motorowego przy Wyspie Sobieszewskiej u ujścia Wisły do Zatoki Gdańskiej (Wisła Śmiała). Z wielką chęcią wzięliśmy udział w tym przedsięwzięciu, ponieważ była okazja do przetestowania nowego przetwornika echosondy.

Obszar poszukiwań podzieliliśmy na dwa regiony. Pierwszy większy region, który skanowaliśmy z dwukrotnie większym odstępem, w celu zgrubnego określenia kształtu dna. W drugim etapie skoncentrowaliśmy się na miejscu, które podejrzewaliśmy za rejon kolizji jachtu motorowego.

Sprzęt rozstawiony. rozpoczynamy skanowane zbiornika wodnego.

Porównanie naszych wyników z dostępnymi mapami batymetrycznymi pozwoliło przypuszczać, że sternik jachtu motorowego mylnie mógł przypuszczać, że ma większy zapas głębokości niż to było w rzeczywistości.

Mapa wykonana na miejscu po zdarzeniu w porównaniu do mapy ogólnodostępnej.

Udało nam się ustalić, że przyczyną takiego stanu rzeczy jest bardzo niski stan wody na Wiśle Śmiałej. Głębokość wody nad główkami w niektórych miejscach wynosiła nawet poniżej 1,5 metra, gdzie głębokość oznaczona na mapach to 2 metry. Przyczyną kolizji również mógł być fakt braku oznakowania toru wodnego o tej porze roku.

Trójwymiarowa mapa skanowanego obszaru ze skalowaniem głebokości.

Z ciekawostek technicznych to tym razem wykorzystywaliśmy podwyższoną antenę brzegową, dzięki czemu mogliśmy sobie pozwolić na bezpieczny zasięg w granicach 1 kilometra. Dron wodny spisywał się dobrze pomimo zafalowania i temperatur bliskich zeru stopni.

Osoby zainteresowane stworzeniem mapy batymetrycznej zbiornika wodnego lub jego fragmentu zachęcamy do kontaktu. Zajmiemy się tym o ile czas pozwoli.

Zespół FishScan

Marina Gdynia

Marina Gdynia

Wczoraj zrobiliśmy szybki, nocny skan w Marina Gdynia. Warunki nie zachęcały do dłuższego siedzenia nad wodą, ale udało się zrobić to co było zaplanowane. Nie obyło się bez przygód i kilku korekt misji w trakcie skanu, ale generalnie dron radził sobie dobrze.

Kontrola drona ze stacji brzegowej.

Na załączonej mapie widać wyraźnie wypłycenie na wysokości główki portu. Średnia głębokość mariny wynosi ok. 4 metrów. Za drugim podejściem postaramy się wykonać również skan toru podejściowego do Marina Gdynia.

Aktualne wiadomości na Facebook’u.

26.11.2019 Marina Gdynia

Dno w marinie twarde i równe. Nie zaobserwowaliśmy żadnych wyraźnych skupisk ryb, ale za to zatopione większe przedmioty były widoczne, choć nie mamy pojęcia co to jest.

Nierówności na dnie, prawdopodobnie zatopione przedmioty.

Leszcz

Jezioro Rudnickie Wielkie – kamera podwodna

W poszukiwaniu jesiennych leszczy udaliśmy się nad jezioro Rudnickie Wielkie niedaleko Grudziądza. Udało się znaleźć małe stado, ale za to dużych leszczy. Film z wypadu nad jezioro Rudnickie Wielkie można zobaczyć poniżej:

Nagranie w godzinach popołudniowych, dzień był pochmurny, ale z licznymi przejaśnieniami. Jak na październik było wyjątkowo ciepło ok. 17-18 stopni. Wiał silny, chwilami porwisty zachodni wiatr. Nagrywaliśmy wo odległości ok. 10 metrów od pasa trzcin na głębokości ok. 2 metrów.

Jeżeli chodzi o sprzęt to wprowadzamy drobne modyfikacje do naszego zestawu nagrywającego, aby móc w jak najlepszy sposób oddać magię podwodnego świata. Zastanawiamy się nad realizacją transmisji obrazu na żywo z kamery, żeby móc w kolejnym kroku zintegrować kamerę podwodną z dronem wodnym. Wyjazd nad jezioro Rudnickie Wielkie był czysto relaksacyjny. Nie liczyliśmy na tak dużą aktywność leszczy na płytkiej wodzie i to w październiku! W łowisku pojawiły się prawie wyłącznie duże sztuki. Co ciekawe, nie było już widać żadnej drobnicy nawet zaraz po wrzuceniu zanęty.

Zapraszamy do śledzenia aktualności na facebook’u:
FishScan – Facebook – Aktualności

Nowy dron

Nowy dron – oficjalne testy


W końcu mamy to! Nowy dron FishScan na oficjalnych testach w Trójmieście. Testy odbyły się w na jeziorze Osowskim przy silnym wietrze. Wcześniejsze sprawdzenie poszczególnych podzespołów pozwoliło na bezproblemowe przeprowadzenie nagrań z powietrza. Duża była w tym pomoc kolegi Łukasza, który poświęcił dla nas swój czas i sprzęt. Uchwyciliśmy nowego drona na wodzie w kilku podstawowych trybach. Sprawdzaliśmy maksymalne osiągi w tym prędkość i zasięg oraz zużycie energii. Efektem końcowym jest krótki film poniżej. Zapraszamy do oglądania i komentarzy:

Oczywiście będziemy dalej pracować nad opcjami. Między innymi nad integracją kamery podwodnej oraz zwiększaniem ilości danych transmitowanych na żywo z drona do stacji roboczej na brzegu.
Zamierzamy również w sesonie zimowym skupić się na skanach jezior.  Z uwagi na to, że zbiorniki są mniej oblegane w sezonie zimowym przez to bardziej dla nas dostępne.