Kolizja jachtu motorowego – poszukiwanie przyczyn

FishScan został poproszony o udział w ustalaniu przyczyn i miejsca kolizji jachtu motorowego przy Wyspie Sobieszewskiej u ujścia Wisły do Zatoki Gdańskiej (Wisła Śmiała). Z wielką chęcią wzięliśmy udział w tym przedsięwzięciu, ponieważ była okazja do przetestowania nowego przetwornika echosondy.

Obszar poszukiwań podzieliliśmy na dwa regiony. Pierwszy większy region, który skanowaliśmy z dwukrotnie większym odstępem, w celu zgrubnego określenia kształtu dna. W drugim etapie skoncentrowaliśmy się na miejscu, które podejrzewaliśmy za rejon kolizji jachtu motorowego.

Sprzęt rozstawiony. rozpoczynamy skanowane zbiornika wodnego.

Porównanie naszych wyników z dostępnymi mapami batymetrycznymi pozwoliło przypuszczać, że sternik jachtu motorowego mylnie mógł przypuszczać, że ma większy zapas głębokości niż to było w rzeczywistości.

Mapa wykonana na miejscu po zdarzeniu w porównaniu do mapy ogólnodostępnej.

Udało nam się ustalić, że przyczyną takiego stanu rzeczy jest bardzo niski stan wody na Wiśle Śmiałej. Głębokość wody nad główkami w niektórych miejscach wynosiła nawet poniżej 1,5 metra, gdzie głębokość oznaczona na mapach to 2 metry. Przyczyną kolizji również mógł być fakt braku oznakowania toru wodnego o tej porze roku.

Trójwymiarowa mapa skanowanego obszaru ze skalowaniem głebokości.

Z ciekawostek technicznych to tym razem wykorzystywaliśmy podwyższoną antenę brzegową, dzięki czemu mogliśmy sobie pozwolić na bezpieczny zasięg w granicach 1 kilometra. Dron wodny spisywał się dobrze pomimo zafalowania i temperatur bliskich zeru stopni.

Osoby zainteresowane stworzeniem mapy batymetrycznej zbiornika wodnego lub jego fragmentu zachęcamy do kontaktu. Zajmiemy się tym o ile czas pozwoli.

Zespół FishScan

Dodaj komentarz